Узагальнення судової практики
розгляду Бериславським районним судом Херсонської області справ, що виникають із договорів найму (оренди), за І півріччя 2017 року
Договірні зобов’язання виникають на підставі договору (у певних випадках – на підставі судового рішення) і опосередковують як майнові цивільні відносини (договірні цивільно-правові зобов'язання), зміст яких визначається не тільки законом, але, насамперед, домовленістю їх учасників.
Зобов'язанням є правовідносини, в яких одна сторона зобов'язана вчинити на користь другої сторони певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
За правовим результатом на досягнення якого спрямовано укладення договору, договірні зобов’язання поділяються на:
1) зобов’язання щодо передачі майна у власність або інші речові права;
2) зобов’язання щодо передачі майна в тимчасове користування;
3) зобов’язання щодо передачі об’єктів права інтелектуальної власності;
4) зобов’язання щодо виконання робіт;
5) зобов’язання щодо надання послуг;
6) зобов’язання щодо спільної діяльності.
Договір найму.
За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно в користування за плату на певний строк.
Предметом договору найму (оренди) може бути річ, яка визначена індивідуальними ознаками і яка зберігає свій первісний вигляд при неодноразовому використанні (не споживна річ). Предметом цього договору також можуть виступати майнові права.
За загальним правилом право передання майна в найм (оренду) має власник речі або особа, якій належать майнові права. Проте наймодавцем може бути також особа, уповноважена на укладення договору найму (оренди).
Основними обов'язками наймодавця за договором найму (оренди) є:
1) передати наймачеві майно в користування негайно або в строк, встановлений договором найму (оренди);
2) передати наймачеві річ у комплекті і в стані, що відповідають умовам договору найму (оренди) та її призначенню;
3) повідомити наймача про всі права третіх осіб на річ, що передається в найм (оренду).
Основними обов'язками наймача за цим договором є:
1) користуватися річчю відповідно до її призначення та умов договору найму (оренди);
2) вчасно сплачувати плату за користування майном;
3) усунути погіршення речі, які сталися з його вини. При цьому наймач не відповідає за погіршення речі, якщо це сталося внаслідок нормального її зношення або упущень наймодавця.
Законодавець виділяє кілька окремих видів договорів найму (оренди):
1) договір прокату;
2) договір найму земельної ділянки;
3) договір найму будівлі або іншої капітальної споруди;
4) договір найму (оренди) транспортного засобу, предметом якого можуть бути повітряні, морські, річкові судна, а також наземні самохідні транспортні засоби тощо.
5) договір лізингу,
6) договір найму (оренди) житла.
Бериславським районним судом Херсонської області в І півріччі 2017 року було розглянуто 5 справ про спори, що виникають з договорів найму (оренди), переважно, що виникають із земельних правовідносин, з яких 2 справи з ухваленням рішення, та 3 справи – залишено без розгляду.
Договір оренди земельної ділянки (визнання його недійсним, розірвання, поняття неукладеного договору). Особливості договору оренди земель державної та комунальної власності. Припинення та поновлення договору оренди земельної ділянки
Необхідно зазначити, що позови про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним чи розірвання договору оренди земельної ділянки, а також інші, пов’язані з ними позови є поширеними у судовій практиці. Звичайно, вирішення цієї категорії справ, як і будь-яких інших, може викликати певні труднощі, оскільки ці правовідносини регулюються як спеціальним законом, так і підзаконними нормативними актами, в яких встановлюються додаткові вимоги до таких договорів, які іноді є не зовсім узгодженими ЦК України як за юридичним змістом вживаних у них термінів, так і за закріпленими в них загальними принципами вчиненні правочинів та врегулювання договірних зобов’язань. Водночас існує і внутрішня неузгодженість окремих норм, що часто стає причиною конкуренції між ними, та, як наслідок – неоднакової практики їх застосування. Тому питання щодо визнання договорів оренди недійсними, неукладеними, розірвання договорів оренди тощо є доволі актуальним.
Необхідно зазначити, що законодавство конкретизує, яка саме несплата орендної плати (така несплата є порушенням ст.24 Закону України «Про оренду землі») є підставою для розірвання договору. Пунктом «д» ст.141 ЗК України визначено, що підставою для припинення права користування (у т.ч. оренди) земельною ділянкою є лише систематична несплата орендної плати, при визначенні поняття «систематичності» слід звертатися до ч.1 ст.782 ЦК України, яка надає право наймодавцеві відмовитися від договору найму, якщо наймач не вносить плату за три місяці «підряд».
- Так, рішенням суду від 09.06.2017 року за позовом Волошиної Ірини Вікторівни, яка представляє інтереси Яценко Василя Петровича, до товариства з обмеженою відповідальністю “Югтранзитсервіс – Агропродукт” про стягнення заборгованості по орендної платі, позовні вимоги було задоволено частково, та стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю «Югтранзитсервіс-Агропродукт» на користь Яценко Василя Петровича пеню за несвоєчасну сплату орендної плати за кожен день прострочення у сумі 2235,10 гривень, оскільки відповідач не сплатив позивачу орендну плату вчасно, тому на користь позивача підлягає стягненню з відповідача пеня за кожен день прострочення до строку, який заявляє позивач в своєму позові, тобто до 15.03.2017 року в розмірі 2235 грн. 10 коп.
- Так, рішенням суду від 01.06.2017 року за позовом Волошиної Ірини Вікторівни, яка представляє інтереси Олісовець Івана Михайловича до Товариства з обмеженою відповідальністю “Маяк-Агро” про розірвання договору оренди землі та стягнення заборгованості по орендній платі, позовні вимоги було задоволено, та розірвано договір оренди земельної ділянки укладений 03.12.2007 року між Олісовець Іваном Михайловичем та Товариством з обмеженою відповідальністю “Маяк-Агро”, в особі керівника Анісімова Анатолія Володимировича, який зареєстрований в Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис 4НН 002123-040771500009, оскільки договір оренди землі, укладений Олісовець І.М., в якості орендодавця, з відповідачем, у якості орендаря, повинен бути розірваний на вимогу орендодавця, внаслідок істотних порушень умов договору орендарем, коли внаслідок завданої цим шкоди позивач значною мірою позбавився того, на що він розраховував при укладенні договору, що виразилося в недоотриманні орендної плати за землю.
Крім того, в провадженні суду перебувало ще 3 справи, які залишено без розгляду, дві з яких за заявою представника позивача, та одну позовну заяву залишено без розгляду, через те, що позовну заяву від імені заінтересованої особи подано особою, яка не має повноважень на ведення справи.
Дані показники свідчать про правильне застосування Бериславським районним судом Херсонської області, норм процесуального та матеріального права під час розгляду справ зазначеної категорії, хоча через малу кількість таких справ ще не напрацьована широка практика розгляду спорів , що виникають із договорів найму (оренди).
Помічник судді А.В.Чепурна-Білоус