flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Узагальнення судової практики щодо розгляду кримінальних справ про службові злочини з ознаками корупційних діянь за 2015 рік

12 вересня 2016, 09:33

 

Узагальнення

судової практики щодо розгляду кримінальних справ про службові злочини з ознаками корупційних діянь за 2015 рік

 

 
 

Бериславським районним судом Херсонської області проведено узагальнення судової практики щодо розгляду кримінальних справ про службові злочини з ознаками корупційних діянь за 2015 рік.

 

У розділі XVII Особливої частини Кримінального кодексу України "Злочини у сфері службової діяльності" встановлена кримінальна відповідальність за діяння, суспільна небезпечність яких полягає у заподіянні шкоди відносинам, що забезпечують нормальну діяльність державного та громадського апарату, а також апарату управління підприємств, установ та організацій.
Діяння, відповідальність за які встановлена в зазначеному розділі Особливої частини КК України, можуть бути віднесені до числа так званих загальних видів злочинів, вчинюваних у сфері службової діяльності, оскільки кожне з них посягає на суспільні відносини, що забезпечують нормальну службову діяльність в окремих ланках державного апарату, а також апарату управління окремих підприємств, установ та організацій незалежно від їх галузевої та відомчої належності, сфери діяльності, обсягу повноважень чи форми власності.
Розглядаючи кримінальні справи зазначеної категорії, суди мають керуватися положеннями чинних КК України і КПК України та враховувати роз'яснення, наведені у відповідних постановах Пленуму Верховного Суду України.
У 2015 році Бериславським районним судом Херсонської області розглянуто дві кримінальні справи про злочини, склад яких передбачено ст.ст. 364, 366 КК України.
Так, в справі №647/2112/14-к за обвинувачення у вчиненні злочинів, передбачених ч.2 ст.191, ч.1 ст.366 КК України, 07.10.2015 року Бериславським районним судом Херсонської області було винесено вирок, який 14.12.2015 року Апеляційним судом Херсонської області було скасовано та призначено новий судовий розгляд зі стадії підготовчого судового засідання в тому ж суді, в іншому складі суддів. 01.02.2016 року ухвалою Бериславського районного суду Херсонської області обвинувальний акт з додатками по кримінальному провадженню за обвинуваченням у вчиненні злочинів, передбачених ч.2 ст.191, ч.1 ст.366 КК України, повернуто прокурору, який його затвердив, яка 02.03.2016 року набрала законної сили. Причиною повернення обвинувального акту стала відсутність висунутого та сформульованого, відповідно до вимог КПК України, обвинувачення з врахуванням положень ч.1 ст. 337 КПК України, що унеможливлює ухвалення судового рішення та порушує право на захист підозрюваної, що є істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону.
Також, в справі №647/377/14-к за обвинувачення у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, 09.02.2015 року Бериславським районним судом Херсонської області було винесено вирок, який 28.04.2015 року Апеляційним судом Херсонської області було  вирок Бериславського районного суду Херсонської області від 09.02.2015 року в частині засудження за ст.364 ч.2 КК України – скасовано та призначено по кримінальному провадженню щодо обвинуваченого в частині обвинувачення за ч.2 ст.364 КК України новий розгляд у тому ж суді першої інстанції в іншому складі суддів зі стадії підготовчого судового засідання. Ухвалою Бериславського районного суду Херсонської області від 11.08.2016 року обвинувальний акт з додатками по кримінальному провадженню за обвинуваченням у вчиненні злочинів, передбачених ч.2 ст.366 КК України, повернуто прокурору, який його затвердив, яка 19.08.2015 року набрала законної сили. Причиною повернення обвинувального акту прокурору, який його затвердив, судом, під час підготовчого судового засідання, було встановлено невідповідність обвинувального акту та невід’ємного додатку до нього реєстру матеріалів досудового розслідування вимогам КПК України.
Узагальнення розгляду кримінальних справ зазначеної категорії свідчить, що судді дотримуються вимог чинного законодавства щодо оперативності та якості розгляду кримінальних справ.
Щодо якості досудового слідства справ даної категорії, то якість досудового слідства у справах зазначеної категорії загалом задовільна. Але в деяких випадках слідчі органи допускають неповноту досудового розслідування, що призводить до повернення судами справ на додаткове розслідування.
Вивчивши практику Бериславського районного суду Херсонської області по розгляду кримінальних справ, можна зробити висновок, що робота з розгляду кримінальних справ судом здійснювалася відповідно до закону, переважно у встановлені законом строки та відповідно до визначених процедур.
 
Помічник судді                  А.В.Чепурна