Узагальнення судової практики розгляду Бериславським районним судом справ про застосування примусових заходів медичного характеру, що розглядались судом протягом 2014 року.
Згідно з Конституцією України людина, її життя та здоров’я, честь і гідність, недоторканість та безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю і кожен має право на повагу до його гідності.
Чинним кримінальним і кримінально-процесуальним законодавством передбачено систему норм, спрямованих на об’єктивне й гуманне вирішення питань, пов’язаних із забезпеченням інтересів осіб, які вчинили суспільно-небезпечні діяння, страждаючи на психічні хвороби або маючи інші психічні розлади, що зумовлюють потребу в застосуванні примусових заходів медичного характеру чи примусового лікування.
Примусовими заходами медичного характеру є надання амбулаторної психіатричної допомоги, поміщення особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого особливою частиною Кримінального кодексу України, в спеціальний лікувальний заклад з метою її обов’язкового лікування, а також запобігання вчиненню неї суспільно небезпечних діянь. Психіатрична допомога – комплекс спеціальних заходів, спрямованих на обстеження стану психічного здоров’я осіб на підставах та в порядку, передбачених законодавством, профілактику, діагностику психічних розладів, лікування, нагляд, догляд та медико-соціальну реабілітацію осіб, які страждають на психічні розлади. Вона надається на основі принципів законності, гуманності, додержання прав людини і громадянина, доступності та відповідно до сучасного рівня наукових знань, необхідності й достатності заходів лікування з мінімальними соціально-правовими обмеженнями.
Бериславським районним судом розглянуто:
|
Надійшло кримінальних
проваджень
|
Розглянуто з постановленням
вироку
|
Закрито
провадження у справі
|
Застосовано заходи мед.характеру
|
Повернуто прокурору
|
Залишок нерозглянутих
справ
|
2014 рік
|
298
|
269
|
35
|
3
|
10
|
29
|
Із загальної кількості розглянутих кримінальних справ за 2014 рік 3 кримінальних провадження було розглянуто із застосуванням до особи, яка вчинила суспільно-небезпечне діяння заходів медичного характеру, що становить 1,007 % від загальної кількості.
Дані, що характеризують осіб, стосовно яких застосовано заходи медичного характеру:
Із загальної кількості : чоловіків - 3
освіта неповна середня - 2
середня - 1
не працюючі - 3
раніше судимі - 1
Примусові заходи медичного характеру були застосовані судом до осіб, які вчинили у суспільно-небезпечні діяння у стані неосудності.
Всі справи про застосування заходів медичного характеру в 2014 році були розглянуті з участю захисника.
Залежно від характеру та тяжкості захворювання, тяжкості вчиненого діяння, з урахуванням ступеня небезпечності психічно хворого для себе або інших осіб, судді застосували такі примусові заходи медичного характеру:
а) госпіталізація до психіатричного закладу із звичайним наглядом - у одному випадку;
б) госпіталізація до психіатричного закладу з посиленим закладом - у 2 випадках.
При застосуванні заходів медичного характеру судді не вказують на строк їх застосування. Це пов’язано з тим, що тривалість таких заходів залежить від багатьох факторів. Лікування в примусовому порядку може бути і безстроковим у випадку коли психічна хвороба є невиліковною. Загалом, строки примусових заходів медичного характеру, а також зміни в застосуванні залежить від досягнення їх мети : одужання психічно хворої особи і запобігання вчиненню нею суспільно небезпечних діянь.
Передумовою для перегляду судового рішення про надання психіатричної допомоги є нейтралізація суспільної небезпеки від психічно хворого в результаті застосування до нього примусових заходів медичного характеру. Відповідно до динаміки психічного стану хворого суд може вирішити питання про зміну або припинення лікування в примусовому порядку.
Отже, враховуючи вищевикладене можна зробити висновок, що дану категорію справ судді розглядають з дотриманням положень Закону України „Про психіатричну допомогу”, Кримінального кодексу України, Кримінально-процесуального кодексу України, постанови пленуму Верховного Суду України „Про практику застосування судами примусових заходів медичного характеру та примусового лікування”.
Помічник судді Лященко В.В.