flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Аналіз строків розгляду справ цивільного та адміністративного судочинства (причини відкладень) у І півріччі 2017 року

12 вересня 2017, 16:02

Аналіз строків розгляду справ цивільного та адміністративного судочинства (причини відкладень)

у І півріччі 2017 року

 

 

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (РИМ, 4.XI.1950), яка згідно з частиною першою статті 9 Конституції України є частиною національного законодавства України, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним слід уважати строк, який необхідний для вирішення справи у відповідності до вимог матеріального та процесуального законів.

Процесуальний закон установлює граничні строки розгляду цивільних справ: загальний – не більше 2 місяців із дня відкриття провадження у справі та спеціальний – не більше одного місяця (справи про поновлення на роботі та стягнення аліментів).

Адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі. Справи щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби розглядаються та вирішуються протягом розумного строку, але не більше двадцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Протягом цього строку суд повинен провести підготовку справи до розгляду, безпосередньо розглянути справу та ухвалити рішення.

Позиція з цього питання також відображена в практиці Європейського суду з прав людини. Перебіг строків судового розгляду у цивільних справах починається з часу надходження позовної заяви до суду, а закінчується ухваленням остаточного рішення у справі, якщо воно не на користь особі (справа "Скопелліті проти Італії" від 23 листопада 1993 року), або виконанням рішення, ухваленого на користь особи (справа "Папахелас проти Греції" від 25 березня 1999 року).

 

Статистика свідчить, що у першому півріччі 2017 року в провадженні Бериславського районного суду Херсонської області:

 

  1. загальні показники

 

 

Справи і матеріали

Перебувало в провадженні справ і матеріалів

Розглянуто справ і матеріалів

Залишок нерозглянутих справ і матеріалів на кінець звітного періоду

Усього

в т. ч. надійшло у звітному періоді

Усього

в т.ч. не розглянутих понад 1 рік

адміністративного судочинства

 

24

20

19

5

1

цивільного судочинства

629

540

519

110

4

 

 

  1. загальна тривалість розгляду справ

Справи і матеріали

Кількість закінчених провадженням справ

до 3 міс. включно

понад 3 міс. до 1 року включно

понад 1 рік до 2-х років включно

адміністративного судочинства

18

1

 

 

 

цивільного судочинства

487

29

 

3

 

Аналіз виявив, що в переважній більшості випадків у справах, які перебувають у провадженні понад рік, відкладення слухання зумовлено неявкою сторін.

В деякій мірі це зумовлено незадовільним станом стосовно вручення судових повісток, відсутністю відомостей про їх вручення. Слід зазначити, що тут позитивного значення набуло надсилання учасникам процесу повісток у вигляді СМС-повідомлень, проте у певній частині випадків здійснення таких викликів не є можливим з різних підстав.

Також підставами для відкладення розгляду цивільних та адміністративних справ є недотримання сторонами вимог подання суду доказів під час попереднього судового засідання або до початку розгляду справи, що змушує суд переносити слухання справи на інший день.

Створюють перешкоди й навмисні дії зацікавленої сторони, спрямовані на затягування розгляду справи, а саме заяви з проханням відкласти слухання справи у зв’язку із зайнятістю своїх представників в іншому процесі, заявлення безпідставних відводів.

Тривале перебування цивільних справ на розгляді суду зумовлено крім іншого і призначенням експертиз у справах. Суддями постійно здійснюється контроль за строками виконання судових доручень загалом і проведення експертиз в тому числі. Але в певній частині випадків експертні установи повідомляють про неможливість провести експертизу в короткий термін з тих чи інших підстав. Проведення експертизи триває місяцями.

Результати аналізу дають підстави для висновку, що в цілому судді дотримуються вимог цивільного процесуального закону, більшість цивільних та адміністративних справ розглядаються суддями у розумні строки.

Слід ще раз звернути увагу суддів на необхідність неухильного виконання норм процесуального закону щодо розумних строків розгляду цивільних та адміністративних справ з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

 

Консультант суду                                           Р.А. Мутерко