Аналіз причин скасування та змін рішень
у І півріччі 2015 року по кримінальних справах
Діяльність Бериславського районного суду Херсонської області спрямована на забезпечення конституційних засад судочинства, правильне й однакове застосування матеріального й процесуального законодавства, захист прав і свобод людини, прав та законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства й держави.
В узагальненні проведено аналіз підстав та причин скасування та зміни рішень при розгляді кримінальних справ, з метою виявлення найбільш характерних помилок та усунення недоліків в діяльності суддів при вирішенні таких справ.
В провадженні Бериславського районного суду Херсонської області у І кварталі 2015 році: надійшло 118 кримінальних проваджень, розглянуто 109 кримінальних проваджень, щодо 170 осіб, оскаржено було 14 , з яких щодо 5 осіб рішення було скасовано, змінених не було.
Причинами скасування і змін вироків Бериславського районного суду Херсонської області протягом вказаного періоду були:
1) однобічність або неповнота дізнання, досудового чи судового слідства;
2) невідповідність висновків суду, викладених у вироку (постанові),
фактичним обставинам справи;
Так :
- Вироком Бериславського районного суду Херсонської області від 09.02.2015 року було засуджено Багатька В.І. за ст.364 ч.2 КК України на 4 роки позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій на підприємствах державної і комунальної форми власності строком 2 роки; за ст.366 ч.2 КК України виправданий у зв'язку з недоведеністю, що в його діянні є склад кримінального правопорушення. На підставі ст.75 КК України звільнений від відбування основного покарання з випробуванням з іспитовим строком 1 рік 6 місяців. Відповідно до ст.76 КК України зобов'язаний не виїжджати за межі України на постійне проживання без дозволу органу кримінально-виконавчої інспекції; повідомляти органи кримінально-виконавчої інспекції про зміну місця проживання, роботи; періодично з'являтися для реєстрації в органи кримінально-виконавчої інспекції. В строк відбуття основного покарання зараховано строк перебування Багатька В.І. під вартою з 18.01.2011р. по 13.09.2011р. Запобіжний захід не обраний.
Ухвалою Апеляційного суд Херсонської області, вирок було скасовано та направлено на новий розгляд у тому ж суді першої інстанції в іншому складі суддів зі стадії підготовчого судового засідання. Оскільки суд першої інстанції в підготовчому провадженні не виявив порушення закону при складанні обвинувального акту та не вирішив питання про його повернення згідно зі ст.314 ч.3 п.3 КПК України прокурору, який не відповідає вищезазначеним вимогам закону. Натомість, суд призначив справу до судового розгляду, за результатами, якого ухвалив вирок, в якому міститься не конкретне формулювання обвинувачення, визнане доведеним. При цьому, встановивши відсутність ч.1,4,5, р.5, ч.8 р.7, р.14, 15 в «Інструкції про списання об'єктів державної власності, бюджетних установ, організацій, підприємств, які належать до сфери управління Держводгоспу», суд взагалі у вироку не вказав пункти Інструкції, що були порушені обвинуваченим, що також призводить до неконкретизації обвинувачення.
-Ухвалу Бериславського районного суду Херсонської області від 21.05.2015 року, якою обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 42014230090000019 за обвинуваченням Курікова А.М. за ч 1 ст. 125 КК України повернуто прокурору Бериславського району Херсонської області – було скасовано ухвалою Апеляційного суд Херсонської області та призначено новий розгляд у Бериславському районному суді Херсонської області кримінального провадження № 42014230090000019 за обвинуваченням Курікова А.М. за ч 1 ст. 125 КК України зі стадії підготовчого судового засідання.Оскільки причини виявлені судом першої інстанції не є суттєвими порушенням вимог КПК України, які стали б належною підставою для повернення обвинувального акту прокурору.
-Вироком Бериславського районного суду Херсонської області від 20 січня 2015 року Постольника Олега Олександровича засуджено за ч.2 ст.367 КК України на 4 роки позбавлення волі, з позбавленням права обіймати посади на підприємствах, установах, організаціях, пов’язаних з організаційно – розпорядчими та адміністративно – господарськими функціями строком на 2 роки, без штрафу.На підставі ст.75 КК України від відбування основного покарання звільнено з іспитовим строком на 2 роки.У відповідності зі ст.76 КК України на засудженого покладено обов’язки в період іспитового строку – повідомляти органи кримінально – виконавчої інспекції про зміну місця проживання; не виїжджати за межі України на постійне проживання без дозволу органу кримінально – виконавчої інспекції.
Але вирок Бериславського районного суду Херсонської області від 20 січня 2015 року щодо Постольника О.О. був скасований відповідно до вимог ст.409 КПК України у зв’язку з невідповідністю висновків суду, викладених у судовому рішенні, фактичним обставинам кримінального провадження.
Вироком Апеляційного суд Херсонської області Постольника Олега Олександровича визнати винним у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.190, ч.2 ст. 194, ч.2 ст. 364-1, ч.2 ст. 366 КК України і призначити йому покарання:
за ч. 4 ст. 190 КК України до позбавлення волі на строк 9 років з конфіскацією всього майна, яке є власністю засудженого;
за ч. 2 ст. 364-1 КК України (в редакції Закону № 1261-VII від 13.05.2014) до штрафу в розмірі 800 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (13 600 грн.) з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно - розпорядчих та адміністративно - господарських функцій, на строк 3 роки;
за ч. 2 ст. 366 КК України до позбавлення волі на строк 4 роки з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно - розпорядчих та адміністративно - господарських функцій, на строк 2 роки та зі штрафом в розмірі 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8 500 грн.);
за ч. 2 ст. 194 КК України до позбавлення волі на строк 4 роки;
На підставі ч. 1 ст. 70 КК України, за сукупністю злочинів, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим призначити остаточне покарання у вигляді позбавлення волі на строк 9 років з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно - розпорядчих та адміністративно - господарських функцій на строк 3 роки, зі штрафом в розмірі 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8 500 грн.) з конфіскацією всього майна, яке є власністю засудженого, з відбуванням покарання в кримінально - виконавчій установі.
-Ухвалу слідчого судді Бериславського районного суду Херсонської області від 01 квітня 2015 року щодо: Урсова Миколи Миколайовича – скасовано. Колегія суддів вважає, що надані матеріали не містять в собі допустимих доказів існування ризику вказаного в п.1 ч.1 ст.177 КПК України і є припущеннями прокурора.
Крім того, колегія суддів вважає, що слідчий суддя правильно звернув увагу на те, що в кримінальному провадженні відсутні данні про проведення розшукових заходів.
Єдиною наявною підставою для обрання запобіжного заходу тримання під вартою є тяжкість злочину, в якому підозрюється Урсов М.М.
Ухвалу слідчого судді Бериславського районного суду Херсонської області від 01 квітня 2015 року, якою відмовлено в задоволенні клопотання слідчого СВ Бериславського РВ ХМУ УМВС України в Херсонської області про застосування до підозрюваного Урсова Миколи Миколайовича запобіжного заходу у виді тримання під вартою та застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту строком на два місяці із застосуванням електронного контролю цілодобово з 01 квітня 2015 року по 01 червня 2015 року – скасовано.
Постановлено нову ухвалу, якою клопотання слідчого СВ Бериславського РВ ХМУ УМВС України в Херсонської області про застосування до підозрюваного Урсова Миколи Миколайовича запобіжного заходу у виді тримання під вартою - задовольнити частково.
Обрати Урсову Миколі Миколайовичу, 15 лютого 1958 народження, запобіжний захід – домашній арешт із забороною залишати житло за адресою Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Пуріна, 63, в період з 20 до 7 годин ранку на строк до 23 квітня 2015 року, включно.
-Ухвалу слідчого судді Бериславського районного суду Херсонської області від 24 квітня 2015 року щодо Шинкарецького Олександра Володимировича Цією ухвалою слідчого судді клопотання слідчого СВ Бериславського РВ УМВС України в Херсонській області Козуб М.С. про зміну запобіжного заходу щодо Шинкарецького Олександра Володимировича залишено без розгляду.
Разом із тим доводи апеляційної скарги про неправильного застосування слідчим суддею норм кримінального процесуального закону заслуговують на увагу, оскільки відповідно до положень ч 5 ст. 201 КПК України без розгляду може бути залишене клопотання підозрюваного , обвинуваченого чи його захисника, а не прокурора.
Отже слідчий суддя , розглянувши по суті клопотання про зміну запобіжного заходу всупереч вимогам зазначеним КПК, залишив його без розгляду безпідставно.
Ухвалу слідчого судді Бериславського районного суду Херсонської області від 24 квітня 2015 року, якою залишено без розгляду клопотання слідчого про зміну запобіжного заходу щодо Шинкарецького Олександра Володимировича скасовано.
У задоволенні клопотання слідчого СВ Берисласького РВ УМВС України в Херсонській області Козуб М.С. про зміну запобіжного заходу щодо Шинкарецького Олександра Володимировича відмовлено.
Проведене узагальнення показало, що кількість скасованих Апеляційним судом Херсонської області судових рішень Бериславького районного суду є незначною, що є безумовним свідченням законності, обґрунтованості та справедливості прийнятих суддями Бериславького районного суду рішень, що ґрунтуються на всебічному, повному та об’єктивному розгляді кожної справи. Але суддям слід звернути увагу на дані недоліки, щоб запобігати їх допущення в подальшому.
Вик.Н.М.Святцева
055(73457)