Відстоювати свої права краще гуртом, ніж поодинці. Принаймні за кордоном випадки колективних позовів, зокрема до виробників, є звичним явищем. Можуть вони стати таким і в Україні.
Група нардепів запропонувала прийняти закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення конкурентоспроможності українських виробників та посилення захисту прав споживачів» (№10222).
Перша частина назви передбачає унормування окремих питань проведення перевірок якості нехарчової продукції, яка становить підвищений ступінь ризику. Серед іншого передбачається прибрати норму про обов’язкове попередження за 10 днів про проведення перевірки.
Водночас проект деталізує відносини між споживачем і продавцем (виробником) товарів. Так, планується впровадити механізм захисту колективних інтересів невизначеного кола споживачів. З такими позовами зможе звертатися як орган державної влади, так і будь-яка фізична чи юридична особа в разі порушення прав споживачів, установлених у стст.11, 12, 13, 15, 18 та 19 закону «Про захист прав споживачів» або в законі «Про електронну комерцію».
Серед інших новел — дозвіл фото- або відеофіксації порушень прав, попри заборони, котрі, як правило, встановлює продавець у торгових залах. Також у законі буде визначено мінімальний гарантійний строк в 1 рік навіть для товарів, що були в ужитку. До того ж доставлення товарів з недоліками продавцю (виробнику) та їх повернення будуть здійснюватися за рахунок продавця (виробника).