19.03.2014 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАСУ) щодо компетенції Верховного Суду України» від 14.03.2014 № 887-VII (далі – Закон).
На відміну від попередньої редакції, у якій рішення Вищого адміністративного суду України щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції було остаточним і не підлягло перегляду в апеляційному чи касаційному порядку, відтепер подібні рішення підлягають перегляду Верховним Судом України у порядку, визначеному КАСУ.
Відповідно до Закону, статтю 1711 КАСУ доповнено частиною сьомою, якою зазначено, що рішення Вищого адміністративного суду України щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про його перегляд Верховним Судом України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання заяви про перегляд Верховним Судом України рішення Вищого адміністративного суду України з питань, передбачених цією статтею, якщо його не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням Верховного Суду України за наслідками такого перегляду.
Статтю 237 КАСУ доповнено частиною третьою, якою розширено коло мотивів, за яких може бути надана заява про перегляд судових рішень в адміністративних справах. Таким мотивом, зокрема, є порушення норм матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення Вищим адміністративним судом України незаконного судового рішення з питань, передбачених статтею 1711цього Кодексу.
Зазнала змін і стаття 238 КАСУ, яку доповнено частиною третьою, і якою визначено, що заява про перегляд судових рішень з підстав, передбачених пунктом 3 частини першої статті 237 цього Кодексу (тобто у разі порушення норм матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення Вищим адміністративним судом України незаконного судового рішення), може бути подана не пізніше десяти днів з дня ухвалення судового рішення, щодо якого заявлено клопотання про перегляд.
Заява про перегляд судових рішень з питань порушення норм матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення Вищим адміністративним судом України незаконного судового рішення, подається безпосередньо до Верховного Суду України. Змінами до КАСУ не передбачена сплата судового збору за подання і розгляд заяви із зазначеного питання.
Якщо суд установить, що судове рішення у справі, що переглядається з підстав порушення норм матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення Вищим адміністративним судом України незаконного судового рішення, є незаконним, він скасовує його повністю або частково і приймає нове судове рішення по суті позову.
Закон опублікований в офіційному виданні «Голос України» від 18.03.2014.