Звільнення особи від кримінальної відповідальності можливе лише за умови скоєння нею злочину невеликої або середньої тяжкості вперше. Наявність реальної сукупності злочинів суперечить положенням ст.48 Кримінального кодексу та виключає можливість її застосування.
Ухвалою Київського районного суду м.Полтави Особу 1, раніше не судимого, звільнено від кримінальної відповідальності за ч.1 ст.367, ч.2 ст.366 КК у зв’язку зі зміною обстановки, а кримінальне провадження щодо нього закрите.
Суд визнав, що він, працюючи слідчим СВ Київського РВ ПМУ УМВС в Полтавській області, при проведенні досудового розслідування кримінальної справи, порушеної за фактом крадіжки майна в Особи 2, через несумлінне ставлення до службових обов’язків втратив матеріали кримінальної справи, а саме — протокол огляду місця події та речовий доказ (фрагмент сорочки зі слідами крові).
В подальшому з метою приховання злочину Особа 1 склав завідомо неправдивий протокол огляду місця події, вказавши, що фрагмент сорочки не вилучався.
Відповідно до вимог ст.48 КК особу, яка вперше скоїла злочин невеликої або середньої тяжкості, може бути звільнено від кримінальної відповідальності, якщо буде визнано, що на час розслідування або розгляду справи в суді внаслідок зміни обстановки скоєне нею діяння втратило суспільну небезпечність або ця особа перестала бути суспільно небезпечною.
Скасовуючи рішення місцевого суду, колегія суддів апеляційного суду дійшла висновку, що, за змістом наведеної норми закону, прийняття рішення про звільнення особи від кримінальної відповідальності можливе лише за умови скоєння нею злочину невеликої або середньої тяжкості вперше. З обвинувального акта вбачалося, що Особу 1 обвинувачують у скоєнні двох злочинів, які становлять реальну сукупність, а отже, він не є особою, яка скоїла злочин уперше, а тому до нього не можуть бути застосовані положення ст.48 КК.
Виходячи з викладеного, апеляційну скаргу прокурора визнали такою, що підлягає задоволенню, а ухвалу суду скасували та постановили нову ухвалу, якою клопотання про закриття кримінального провадження визнано таким, що не підлягає задоволенню, а кримінальне провадження направлене на новий розгляд до того же суду в іншому складі.
© Закон і Бізнес