Вже незабаром порядок розгляду клопотань про проведення негласних слідчих (розшукових) дій відносно суддів, працівників суду і правоохоронних органів буде змінено, зокрема Президент погодив розгляд таких клопотань поза межами територіальної юрисдикції органу досудового розслідування.
Відповідний Закон (законопроект №
2500) "Про внесення змін до ст. 247 Кримінального процесуального кодексу України" вчора підписав Президент України.
Наразі на сайті ВР відсутня остаточна редакція Закону, однак згідно редакції документа до другого читання планувалось, що Закон набирає чинності через 10 днів з дня офіційного оприлюднення.
Закон доповнює ст. 247 КПК, визначивши, що розгляд клопотань щодо негласних слідчих (розшукових) дій щодо суддів, працівників суду та правоохоронних органів та/або у приміщеннях судових та правоохоронних органів, який віднесений згідно з положеннями глави 21 КПК до повноважень слідчого судді, може здійснюватися слідчим суддею Апеляційного суду Автономної Республіки Крим, апеляційного суду області, міст Києва та Севастополя поза межами територіальної юрисдикції органу досудового розслідування, який здійснює досудове розслідування.
У такому разі слідчий, прокурор звертаються з клопотаннями про надання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій до слідчого судді апеляційного суду, найбільш територіально наближеного до апеляційного суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування.
За словами автора документу Ю.Луценка, застосування діючої норми КПК, яка передбачає розгляд такого клопотання в межах юрисдикції відповідного органу досудового розслідування, є неефективною з огляду на таке:
1) небезпека ймовірного незаконного розповсюдження інформації слідчим суддею апеляційного суду про сам факт ініціювання проведення зазначених негласних слідчих (розшукових) дій;
2) можливе упереджене ставлення з боку слідчого судді Апеляційного суду до слідчого (прокурора), який ініціював проведення відповідної негласної слідчої (розшукової) дії щодо судді, працівника суду або працівника правоохоронного органу у межах територіальної юрисдикції.
Відзначимо, Головне юридичне управління ВР у висновку до проекту відзначало, що у проекті не визначені випадки, в яких розгляд клопотання про надання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій щодо судді, працівника суду або працівника правоохоронного органу тощо слідчим суддею апеляційного суду може здійснюватися поза межами територіальної юрисдикції органу досудового розслідування, який здійснює досудове розслідування.
© Закон і Бізнес